Brambory pocházejí z horských oblastí jihoamerických And, kde je už více než před 2000 lety pěstovali Inkové. Do Evropy je dovezli kolonizátoři nejdříve ovšem jako exotickou kvetoucí rostlinu. K nám se brambory dostaly asi v polovině 18. stolení a postupně se staly potravinou širokých vrstev. Nyní jsou brambory čtvrtou nejpěstovanější plodinou (za rýží, pšenicí a kukuřicí).
Brambory obsahují téměř všechny důležité minerální látky a stopové prvky. Především je to draslík hořčík, vápník, fosfor a zinek. Známé jsou vysokým obsahem vitaminu C. Ale v bramborách najdete i železo, měď, kobalt a fluór. Ve slupce jsou zase uloženy vitaminy skupiny B a niacin, který je důležitý pro látkovou přeměnu sacharidů, bílkovin a tuků. Brambory také obsahují kyselinu listovou a panteovou. To vše dělá z brambor malý zázrak.
Životně důležité minerální látky a stopové prvky jsou u brambor uloženy těsně pod vrchní vrstvou slupky. Špatně tedy děláme, pokud nepoužíváme úsporné škrabky a oloupané slupky máme příliš silné. Rané brambory a brambory vařené ve slupce je nejlepší jíst bez loupání i se slupkou. Brambory nikdy nenamáčejte dlouho. Při vaření byste měli používat co nejméně vody, aby nedošlo ke zbytečné ztrátě vitaminu C a minerálních látek. Nejezte nezralé brambory, resp. jejich zelené části. Obsahují totiž rostlinný jed glykoalkoloid solamin, který odolává vysokým teplotám a nerozkládá se ani při vaření, pečení nebo mikrovlnném ohřevu.
Není pravda, že se po bramborách tloustne – jeden velký brambor odpovídá energeticky menšímu jablku nebo pomeranči. 100 g brambor představuje asi 85 kalorií a mají nulový obsah tuku. Tím se stávají nízkokalorickou potravinou bohatou na živiny a škrob. Hlavně jsou potravinou nejvšestrannější. Jejich velmi hodnotné rostlinné bílkoviny jsou v kombinaci s živočišnou bílkovinou z tvarohu, vajec nebo sýra tou nejlepší náhradou masa.
Právě teď je čas nových (raných) brambor. Můžete si je sami vypěstovat nebo koupit na každém farmářském trhu. Oproti podzimním odrůdám obsahují rané brambory méně škrobu a více vody. Sníme-li denně 150 g nových brambor, pokryjeme celodenní potřebu esenciálních aminokyselin a mimo to i 35 % vitaminu C, 40 % hořčíku a 17 % železa.
„Carrera”
Varný typ B. Brambory Carrera patří mezi nejranější odrůdy. Oválné hlízy se žlutou dužinou. Jsou vhodné pro pečení, vaření a přílohy. Výborné jsou vařené s tvarohem a pažitkou.
„Katy”
Varný typ BA. Krátké oválné hlízy se žlutou dužninou. Původ ČR. Pečte je společně s tymiánem a česnekem, polijte křenovou omáčkou (navrch můžete posypat škvarky).
„Colomba”
Varný typ AB. Hlízy jsou oválné až krátce oválné, s hladkou lesklou slupkou, sytě žlutou dužninou, která po uvaření netmavne. Skvěle chutnají jako chipsy, pečené, nebo v salátu. Patří mezi nejoblíbenější odrůdy raných brambor. Původ Holandsko. Můžete si je uvařit ve slupce a podávat jako zapečené se sýrem raclette.
„Ditta”
Varný typ A. Takzvaná salátová brambora s pevnou dužninou po uvaření. Hlízy oválného tvaru. Skvěle chutnají v kombinaci s olivovým olejem. Vhodné do salátů a na vaření. Dobrým tipem je podávat je konfitované v olivovém oleji s mořskou solí, rozmarýnem a citrónovou kůrou.
„Impala”
Varný typ B. Velmi raná odrůda. Hlízy jsou velké, oválné až dlouze oválné, velmi vzhledné, velikostně a tvarově vyrovnané, se žlutou dužninou. Původ Holandsko. Můžete si je opéct na másle a podávat se zeleným hráškem a vychlazeným jogurtem ochuceným mátou.
ZDROJ: https://www.kondice.cz/zdravi-a-vyziva/brambory-vitaminy-zpracovani.html
Categories: Brambory