Chystáte oslavu a přemýšlíte, jak byste si mohli přípravy trochu zjednodušit? Co takhle celé menu postavit na jedné surovině? Nákup si tím velmi usnadníte. A pokud máte rádi květák, všechny chody získáte v článku naservírovány pěkně na talíři.
Jak vymyslet opravdu lahodné menu na pořádnou oslavu a přitom nemuset nakupovat velké množství surovin a trávit v kuchyni dlouhé hodiny přípravami? Vyberte si jednu hlavní surovinu a postavte všechny chody na ní. Ušetříte spoustu času a zároveň hosty zaujmete originálním pojetím.
Šéfkuchař Foodway Cateringu Roman Kaňák poradí, jak by takové vaření mohlo ve výsledku vypadat.
„Vybral jsem květák, který je k mání během celého roku. Je to oblíbená košťálová zelenina s minimálním obsahem kalorií, zato obsahuje velké množství vitaminů a minerálů a dobře působí na trávicí ústrojí a srdce,“ vysvětluje Kaňák.
„Nejšetrnější způsob přípravy je vaření v páře. Zelenina si tak uchová nejvíce prospěšných látek. Květák velmi dobře snáší i dušení, pečení, smažení. Skvěle se z květáku dají připravit jak studené, tak teplé pokrmy. Hodí se jak na hlavní chod, tak jako příloha, ale uděláte z něj i dezerty. Před tepelnou úpravou ho však velmi dobře omyjte, abyste minimalizovali typickou vůni při vaření,“ zdůrazňuje.
Nejrozšířenějším květákem je květák bílý, ale narazit můžete i na jiné barevné odstíny. Chcete-li pokrmy barevně osvěžit, zkuste zelený, fialový nebo žlutý květák.
Od bílého se liší jen barvou, chuťově jsou stejné. Až na romanesco neboli římský květák, který znali v Itálii již v 16. století. Jedná se o světle zelenou košťálovou zeleninu s růžicemi vypadající jako spirálovitě uspořádané pyramidy. Řadí se mezi květáky, ale jeho chuť je výraznější a současně v něm ucítíte i brokolici.
Možná se to na první pohled nezdá, ale květák je univerzální potravina, ze které uvaříte či upečete jak slané, tak sladké pokrmy. Už jste zkusili květákové brownies? Je neuvěřitelně vláčné a díky květáku, který nahradí velkou část mouky, patří mezi nejzdravější varianty tohoto oblíbeného dezertu. Postup je stejný jako u tradičního receptu na brownies, jen s tím rozdílem, že do těsta vpracujete rozmixovaný uvařený květák. Tento dezert se hodí jako skvělá sladká tečka po hlavním chodu.
Z květáku se dá připravit i něco malého k zakousnutí. Zahnat odpolední hlad můžete třeba květákovými krekry s parmazánem, nakládaným květákem se zázvorem nebo květákovou pomazánkou. Zde je však už slibované menu od Romana Kaňáka.
Pokud rádi podáváte předkrmy, tento hosty určitě zaujme. Květákové carpaccio s telecí pečínkou a citronovou omáčkou dokonale naladí chuťové pohárky.
„Předkrm jako takový by neměl být velký a neměl by příliš zasytit. Má navnadit na hlavní jídlo, abychom si ho mohli vychutnat a nejedli ho příliš hladoví,“ vysvětluje Roman Kaňák.
„Květákové carpaccio splňuje vše, co by měl předkrm mít. Je lehký, neobsahuje pečivo a budete se po něm těšit na další chod,“ dodává.
Při jeho přípravě postupujeme tak, že den předem si v páře uvaříme osolený květák a upečeme si telecí pečínku, která by měla být středně propečená.
Druhý den krájíme květák na tenké plátky, klademe na talíř, pokapeme citronem, olivovým olejem a zauzenou solí.
Na květák klademe tenké plátky telecí pečínky. Přelijeme citronovou omáčkou, kterou si vyrobíme z jednoho dílu zakysané smetany, jednoho dílu majonézy, citronové šťávy z jednoho citronu, jemně nastrouhané citronové kůry, soli a pepře a vše dozdobíme letními bylinkami a jedlými květy.
Po předkrmu se hodí lehká a dobře stravitelná polévka, nejlépe krém, který přinese tekutiny a zároveň nezaplácne žaludek.
„Zvolil jsem květákové capuccino, což je květákový krém, který je doplněn o bílé hříbky a drobenku s letním lanýžem. Dostatečně lehká, přitom slavnostní polévka,“ vyzdvihuje její přednosti Roman Kaňák.
A jak na to? Z květáku nejprve odstraníme vnější listy, rozebereme na růžičky, košťál nakrájíme na malé kostičky a vše omyjeme ve studené vodě.
Na oleji zpěníme cibulku, přidáme květák, jeden litr vody a vaříme doměkka. Poté vyndáme vodu z květáku, zredukujeme se smetanou, vložíme zpátky květák a rozmixujeme na jemný krém.
V kastrolu na středním ohni si rozehřejeme máslo, na něm opečeme na tenké plátky krájené bílé hříbky. Zarestujeme dozlatova. Panko strouhanku smícháme s jemně strouhaným lanýžem a lanýžovým olejem a opečeme dozlatova v rozpálené troubě.
Tato polévka vypadá moc pěkně v šálku, do nějž nejdříve vložíme orestované hříbky, které pak zalijeme do dvou třetin květákovým krémem a zasypeme lanýžovou drobenkou.
Jako vrchol slavnostního tříchodového menu přijde hlavní jídlo. Tentokrát budeme květák opékat, díky čemuž bude trochu křupat.
Připravíme ho tak, že den předem si v páře uvaříme osolený květák. Z květáku krájíme asi tři centimetry vysoké steaky, osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem, posypeme parmazánem a opékáme asi tři minuty z každé strany.
Strana, kde je sýr, se opéká dozlatova. Na pánvi si opečeme osm centimetrů vysoké biftečky pět minut z každé strany. Dáme vedle na talíř odpočinout.
Do výpeku vložíme nakrájené smrže a najemno krájenou cibulku. Opečeme, aby byla cibulka zlatá. Přidáme lžíci másla a třiatřicetiprocentní smetanu. Redukujeme do té doby, než zhoustne, a dochutíme solí a pepřem.
Na talíř můžeme servírovat tak, že na levou stranu položíme květákový steak, na pravou položíme jeden nebo dva biftečky a smetanovou omáčku ze smrže nalijeme do středu talíře a posypeme řeřichou.
Zaujaly vás naše recepty, ale květáku zrovna neholdujete nebo ho nemůžete zrovna sehnat? Nevěšte hlavu. Podle šéfkuchaře Foodway Cateringu Romana Kaňáka si stejné pokrmy snadno připravíte z celeru, červené řepy, kedlubny nebo ředkve.
Categories: Foodway