Pražské restaurace Vinohradský parlament, Bruxx, Sia, Cukrář Skála,
Food Way Catering, Potrefená Husa v Hybernské a taky v Pardubicích. To všechno jsou podniky, které patří do gastronomické skupiny Together, za kterou stojí David Petřík a Viktor Kaplan. Během osmi let se jim podařilo vybudovat byznys s obratem stovek milionů korun a jako jediní v Česku vám naservírují třeba originální pekingskou kachnu.
David Petřík a Viktor Kaplan se potkali před 12 lety, když Petřík šéfoval konceptu Potrefených Hus a Kaplan vlastnil Husu v Hybernské. Když zjistili, že mají na věci podobný názor, rozhodli se společně koupit a znovu oživit už existující Potrefenou Husu v Pardubicích.
„Tam jsme si uvědomili, že se nám spolu dobře dělá, že máme na věci podobný názor a máme společný tah.
Umíme se rychle domluvit, za těmi věcmi jít a opravdu je dotáhnout do konce. Nekecáme,“ říká Kaplan, který s Petříkem už osm let otevírá jeden podnik ročně a z původních 30 zaměstnanců jich dnes řídí víc než tři stovky.Když tedy přišla nabídka na obrovský prostor po Allianz pojišťovně na pražských Vinohradech, neváhali a rozhodli se tam otevřít – jak sami říkají – pivní chrám. Vedle sebe rozjeli už nezávislou českou restauraci Vinohradský parlament a o sedm měsíců později
belgickou restauraci Bruxx.
„Byli jsme ještě takoví psychopati, že jsme chtěli obě restaurace otevřít zároveň, a byli jsme zklamaní, že Bruxx otevíráme až o několik měsíců později,“ směje se dnes Kaplan a dodává, že se tehdy starali úplně o všechno od toaletního papíru po marketing.
Právě Vinohradský parlament a Bruxx vytyčily styl a směřování jejich gastrobyznysu – restaurace s velkou kapacitou míst, ve kterých preferují kvalitu a autenticitu jídla před přehnaným food stylingem a škrobeností.
„Nikdy jsme si neříkali, že uděláme nejlepší podnik.
Říkáme si jedině to, že chceme udělat velký podnik a přinést kvalitní gastronomii co nejvíce lidem. Nechceme totiž dělat drahé podniky, proto ty naše mají kapacitu 200 a více míst. Věříme, že když uděláme dobrý koncept, podnik naplníme a konečná cena bude pro zákazníka přijatelná,“ vysvětluje Petřík, který pochází z kuchařské rodiny a v hospodě rodičů pomáhal už od svých 12 let.
V praxi to znamená, že denně vyexpedují v jednom podniku až 700 jídel, prioritou je pro ně samotná chuť pokrmu – a vy se přitom nemusíte bát vyhrnout si rukávy a opřít lokty pohodlně o stůl.
Například do Bruxxu mušle kvůli čerstvosti zaváží třikrát týdně z Dánska a přípravu a chuť domácích hranolků ladí ještě teď.
Otestovali na 70 druhů brambor, a než se hranolky dostanou na váš stůl, brambora se nejdřív povaří, ručně oloupe a nakrájí, poté 30 sekund slabě povaří ve sladovém octu, osuší, předsmaží na 170 stupňů, opět osuší a nakonec osmaží v hovězím loji – a to pouhou minutu před tím, než vám přistanou na stole (a to nemluvíme o tom, že má brambora v každém ročním období jiný charakter, chuť a velikost).