Při hledání mladých a potetovaných borců v kuchyních jsme objevili dva skvělé kuchaře, s kterými se život nemazlil a z Kambodže se dostali až do Čech. Prvním z nich je Ponleu Chhour a přesto, že nemá žádné tetování, tak v restauraci Sia předvádí, že toho o vaření ví víc než dost. Hlavní je, aby mu nedošla rýže.
Jsem tu už téměř pět let.
To bylo nedávno! Vrátil jsem se asi před dvěma měsíci.
Kambodžská kuchyně je pestrost a trochu i asijská pálivost. A jedna z nejdůležitějších věcí je, že vše jíme s rýží nebo nudlemi. Hlavně ale s rýží.
Já se naučil základy doma v Kambodži od své maminky. Ostatní jsem se musel naučit na cestách, protože moc rád cestuju. Během cest jsem se také naučil připravovat různá jídla z různých koutů světa.
Ingredience ne, ale rád připravuji mořské plody, speciálně ryby, jakékoliv. Dávají jídlu speciální chuť, a to mě na tom baví nejvíc.
To bych neřekl, seženu tu vše potřebné, především díky Vietnamcům. Ale na mě je to moc drahé. Já jsem zvyklý, že si beru všeho tolik, kolik potřebuju, ale tady musím vše kupovat po balení.
Oslovil mě Jiří Štift, jestli bych nemohl v Sia blíže představit kambodžskou kuchyni a kulturu.
Upřímně? Jsou tu jídla, které mám opravdu rád, jako například svíčková, musím se ale přiznat, že na mě je vaše kuchyně moc slaná.
Asi není nic, co bych nesnědl. Navíc po občanské válce, která v Kambodži v minulosti probíhala, kdy lidé museli jíst opravdu všechno, mi nepřijde správné ohrnovat nad jakýmkoliv jídlem nos. V Kambodži v nadsázce říkáme: “Vše, co se pohne, můžeme konzumovat jako jídlo.”
Připravil bych svoji specialitu, a tou je humr. Upřímně, je ale těžké tady v Čechách najít tu správnou kvalitu. Ale když se zadaří, je to opravdu výborné.
Chodím do práce, chodím do hospody, vařím doma, prostě taková ta klasika.
Budu vařit doma a udělám si kuře.
Categories: Sia restaurant