Během léta se podnik rozhodl obměnit interiér i nabídku a místo pražského pivovaru na přání zákazníků vsadili na klasickou Plzeň.
Pod novou tváří podniku je podepsán Ateliér PH5 v čele s Václavem Červenkou, který se podílel i na interiérech dalších restaurací sítě Together – Sii nebo bistra Sisters v Dlouhé ulici.
Výraznou dominantnou je zejména bílý strop s vysochanými zvířaty od Roberta Palúcha a pestrobarevný kubistický koberec v prvním patře. Interiér tak podle restauratérů nyní lépe ladí s charakterem Národního domu na Vinohradech, ve kterém restaurace sídlí.
Parlament zůstal věrný české tradici a v jídelním lístků nechybí oblíbená nakládaná krkovička, hovězí líčka na červeném víně nebo větrník plněný kulatou plecí. Pokrmy nově doplňují různorodé knedlíky, ať už je to tradiční karlovarský, plněný bramborový, žemlový s bylinkami nebo hrnečkový. V nabídce jsou i sladké varianty nebo exotické dim sum knedlíčky.
„Knedlíky vznikají přímo před hosty v otevřené kuchyni. Chceme, aby viděli celý proces a pracnost, která se za přípravou knedlíků skrývá – kynutí, válení, plnění…,“ popsal Petřík novou „knedlíkárnu“.
Šéfkuchař Jan Pípal tvrdí, že chtěli zužitkovat zkušenosti s výrobou knedlíčků v Sia Restaurantu V Celnici, ale zároveň se trochu odlišit.
„Dlouho jsme přemýšleli nad tím, co je jedním z pilířů české kuchyně. Hodně restaurací se věnuje omáčkám, my se jim věnujeme taky, ale chtěli jsme zdůraznit knedlíky a zároveň propojit zkušenosti z asijské restaurace Sia, kde děláme dim sum. Snažíme se vytvářet kombinace jinak, než je v české kuchyni běžné,“ vysvětluje koncept šéf kuchyně.
„Věnujeme se hodně plněným knedlíkům v různých těstech, jak kynutých, tak bramborových, tvarohových, odpalovaných… skýtá nám to spoustu možností,“ vyjmenovává šéfkuchař s tím, že kladou velký důraz na sezonnost.
Spousta českých domácností podle něj od mnohdy náročné výroby vlastních knedlíků ustupuje a raději si je kupují v supermarketech. „Proto jsme i udělali otevřenou kuchyň, abychom lidem ukázali, jak knedlíky vznikají,“ dodává Pípal. Důraz na knedlíky je také snahou se „stoprocentně odlišit“ od jiných tradičně českých restaurací.
Z knedlíkových specialit si hosté mohou dopřát například kynuté knedlíky plněné hovězím líčkem na paprice, bramborové s husím konfitem, žemlové se špenátem a s liškami (druh hub, pozn. red.) na smetaně nebo borůvkové z tvarohového těsta či švestkové ze odpalovaného těsta.
Jedlíkům a milovníkům tradiční české přílohy je pak určena varianta Knedlíků sněz, co můžeš. Za 239 korun dostanou kus masa, omáčku podle svého výběru a neomezené množství knedlíků. „Nosíme vám knedlíky a omáčku, dokud můžete,“ popisuje Pípal. Běžně lidi podle něj sní okolo osmi kousků.
Nejoblíbenějším druhem šéfkuchaře je hrníčkový knedlík, připravovaný v espresso šálcích. Ten pochází z receptů Pípalovy babičky. „Moje babička je dělala odjakživa a maminka je pořád doma dělá,“ říká. Při jejich přípravě se však neinspirují jenom rodinnými recepty, ale i těmi zahraničními.
Šéfkuchař Vinohradského parlamentu a zároveň sousedního podniku Bruxx si je vědom, že sázet na knedlíky v době, kdy lidé čím dál více inklinují ke zdravé stravě, je risk. Věří však, že jejich nápad obstojí, podpořit by jej měl i plán postupně nabízet knedlíky z bezlepkového těsta nebo méně těžké varianty.
„Postupně se budeme snažit vyrábět i knedlíky ze „zdravějšího těsta“ a kombinace, do kterých budeme přidávat třeba pohanku nebo jáhly. Na druhou stranu už teď máme v lístku sedm jídel a z toho je vždycky jedno vegetariánské,“ říká.
Změnou, po které volali také zákazníci, prošla i nabídka piva. Místo Staropramenu se proto majitelé rozhodli nově čepovat Plzeň. Nový koncept je zatím v provozu necelé tři týdny.
Categories: Bruxx, Vinohradský Parlament