Šlechtova restaurace v pražské Stromovce se pomalu přibližuje otevření po rekonstrukci, která započala v roce 2017. Magistrát hlavního města nyní dokončil úpravu okolí před historickou budovou. Jelikož slibovaný start provozovny uvnitř opraveného památkově chráněného objektu se odložil, vyrostlo u „Šlechtovky“ v černém kontejneru bistro.
Koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) převzala projekt, o němž se mluví od začátku devadesátých let, od minulého vedení metropole v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO). Po zdržení prací (podle zástupců města kvůli památkářům) a sporech ohledně výběru provozovatele se zdá, že příští rok na jaře by mohla Šlechtova restaurace konečně přivítat první hosty.
Výběrové řízení vypsané magistrátní společností Obecní dům vyhrála firma Foodway Catering, která patří do gastronomické sítě Together provozující restaurace Vinohradský parlament, Bruxx, Sia či Potrefená husa v Hybernské ulici. Po dohodě s magistrátem, který sliboval termín dokončení na léto 2020, na začátku letních prázdnin firma otevřela alespoň bistro v kontejneru – občerstvení však s plánovaným otevřením restaurace ve Šlechtově vile skončí.
„Kromě stálé nabídky a výborné plzně vám v něm přes léto připravíme i další gastro pecky. Otevřeno máme každý den od 10 do 22, tak se zastavte!“ zve Foodway Catering na oficiální facebookové stránce.
„Jsme přesvědčeni o tom, že vzdáme hold zašlé slávě tamní kuchyně a také vybudujeme nové místo pro setkávání lidí napříč generacemi,“ citoval mateřskou firmu Together web Blesk.cz. Podle radní pro kulturu a místostarostky Prahy 7 Hany Třeštíkové (Praha sobě) vedení hlavního města chce, aby „Šlechtovka byla místo, kde se Pražané mohou zastavit na dobré pivo a limonádu za normální ceny“. Kontejnerové bistro má navíc být prvním impulsem k tomu, aby v Královské oboře Stromovka vznikla další místo pro sousedské, sportovní i kulturní aktivity.
Podle Blesku však reakce tamních obyvatel ze začátku měsíce nebyly jen pozitivní. Ve facebookových skupinách se totiž objevila kritika, podle některých se moderní stavba nehodí k budově ze 17. století, která byla vystavena původně jako barokní letohrádek a v polovině 19. století přestavěna v novogotickém slohu. Negace mohla být způsobena tím, že jako první se éterem šířila pouze vizualizace kontejneru.
„Bistro, které nyní stojí u Šlechtovy vily, je pouze provizorní občerstvení. Plníme tím přání magistrátu do doby, než bude rekonstrukce budovy dokončena,“ napsal Pražskému deníku David Petřík, spolumajitel skupiny Together. Petřík dodal, že kolektiv provozovatelů vymyslel pracovní název „Bistro na stavbě“.
„Vypadá jako rakev,“ hodnotí „černou kostku“ jeden z diskutujících. „Stavitel Šlechtovky se musí obracet v hrobě,“ přidává se další kritik se vzpomínkou na původní dílo císařského dvorního zednického mistra Jana Jakuba Antonína Canevalleho, případně autora přestavby Bernharda Gruebera.
Ale na sociálních sítích lze nalézt i spoustu pozitivních ohlasů – především na opravu prostoru před Šlechtovou restaurací, tzv. parteru s květinovými záhony. Podle magistrátu došlo k obnově záhonů a intenzivně udržovaného trávníku, stavbu nového automatického závlahového systému, rekonstrukci zpevněných mlatových a asfaltových ploch a instalaci nového odvodnění. Na parteru přibyly rovněž nové lavičky a koše i veřejné osvětlení.
„Oválný květinový záhon před průčelím Šlechtovy restaurace je navržen dle historické podoby záhonu z období první republiky. Jedná se o záhon kobercového typu s výsadbou letniček do podoby ornamentu, vycházejícího z historické předlohy. Květinové záhony západně od bývalého alpina jsou navrženy dle soudobých trendů. Jedná se o smíšené výsadby letniček,“ uvedl v tiskové zprávě primátorův náměstek a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN). Letničky na podzim podle magistrátu nahradní výsadba cibulovin a dvouletek. Celkové náklady jsou zhruba 23 milionů korun.
Kompletní oprava vnitřních i vnějších prostor pak vyjde na 123 milionů korun. Původní plány počítaly i se zasklením atria, což se nakonec dělat nebude.
Původní zahradní restaurace fungovala od roku 1882, kdy si budovu pronajal Václav Šlechta. Jeho potomek Antonín pak vedl provoz až do druhé světové války. Následně však byla komunisty znárodněna, Václav Šlechta umřel na infarkt a objekt v Bubenči zůstal bez využití, během totalitního režimu dvakrát budova vyhořela a pak v roce 2002 jipoškodily povodně. Rekonstrukce se opakovaně odkládala.
Categories: Bruxx, Foodway Catering, Potrefená Husa Hybernská, Sia restaurant, Vinohradský Parlament