Krevety a kalamáry zaplaví Bruxx

Jedny jsou lepší vařené, druhé grilované nebo smažené. Řeč je o krevetách a kalamárech. A jestli jste si dosud mysleli, že si na čerstvých mořských plodech můžete skutečně pochutnat jen v přímořských letoviscích, pak v belgické restauraci Bruxx vás přesvědčí o opaku. Od 25. do 31. května se zde budou podávat například vařené krevety s osvěžující omáčkou Pico de gallo nebo smažené kalamáry s ančovičkovou majonézou.

„Jíst uvařené krevety je velmi snadné. Odloupnete jim hlavičku a oberete krunýř tělíčka, pod kterým se skrývá šťavnaté maso,“ představuje postup sous chef Oldřich Matoušek. To však jistě není třeba představovat gurmánům a milovníkům mořských plodů, kteří by si neměli tuto jedinečnou gastroakci ujít. „Naprostým základem všech našich receptů jsou čerstvé suroviny a nejinak tomu bude i v týdnu krevet a kalamár. Těšit se můžete na vařené i grilované pochoutky podávané v originálním hávu,“ zve Oldřich Matoušek.

krevetová polévka

Vařené, grilované, na pánvi i s královnou hořčic

Krevety by po přípravě neměly být nikdy moučné. Platí u nich totiž zásada, že čím kratší příprava, tím lépe. Vaření jim ponechá typickou chuť moře. Na grilu jim stačí i dvě minutky, připravované v omáčce dokonce jen minuta. Přesně tak se bude připravovat předkrm v podobě vařených krevet podávaných s lehkou a osvěžující omáčkou Pico de gallo z čerstvých tomat, chilli, koriandru a s grilovanou limetkou nebo malé grilované kalamáry na lávovém grilu s omáčkou z černého kampotského pepře, bílým chřestem a carpacciem z květáku.

Máte-li rádi talíře plné krevet, určitě si nenechte ujít Červené krevety s karotkovým džusem. Vaše chuťové pohárky poškádlí pánev grilovaných krevet s karotkovou šťávou s chilli a šalotkou, sypané lupínky z pečeného vepřového boku a domácí cibulový chléb. Mezi delikatesy patří Tygří krevety s rebarborou, které se budou podávat s lehkou hořčičnou omáčkou Pommery. „Tato omáčka je výjimečná tím, že má nasládlou chuť a ke krevetám se perfektně hodí. V gastronomii ji používali už za dob Karla Velikého, jelikož se jedná o jednu z nejstarších značek hořčic. Speciální je i tím, že se od roku 1890 nezměnila její výroba a stále se k mletí hořčičného semínka používají mlýnské kameny. To jí dodává nezaměnitelnou chuť a strukturu,“ vysvětluje sous chef Oldřich Matoušek.

Kdo dává raději přednost kalamárům, jistě si pochutná na Smažených kalamárech v domácí strouhance s ančovičkovou majonézou nebo na XXL kalamárech plněnými mandlovou fáší a omáčkou z tmavé miso pasty a marinovanými řasami wakame. Kalamárům smažení svědčí, stejně tak i plnění různými náplněmi. Ať už to je s fáší z bílého pečiva, mletého masa, nebo rajčat, výsledek bude perfektní.

Přípravu zvládnete i doma

Pokud se do Bruxxu od 25. do 31. května nedostanete, nemusíte smutnit. Krevety si můžete připravit i doma. Oldřich Matoušek se s vámi podělil o svůj recept na Krevety na loupačku s omáčkou Pico de gallo, který se hodí pro horké letní dny.

čerstvá zelenina s krevetami a kalamáry

Krevety na loupačku (4 porce)

Suroviny:

  • Krevety celé i s hlavou 1 kg

Zeleninový vývar 2 l

Omáčka:

  • Tomaty čerstvé 500 g
  • Červená cibule 200 g
  • Chilli papričky 50 g
  • Citrónová šťáva 100 ml
  • Koriandr čerstvý 50 g
  • Sůl, pepř z mlýnku

Postup:

Krevety uvaříme 4 minuty ve vroucím zeleninovém vývaru, vyndáme a rychle zchladíme. Tomaty si nakrájíme bez jadřince na kostičky, přidáme červenou cibuli na kostičky, nakrájené chilli papričky na drobno, citrónovou šťávu a nasekaný koriandr. Dochutíme solí a pepřem. Promícháme a vychladíme. Krevety podávejte na ledu a omáčku zvlášť. K pokrmu se hodí čerstvá bageta.

ZDROJ: https://www.banger.cz/krevety-a-kalamary-zaplavi-bruxx/