Začaly být v kurzu během pandemie, ale křivka zájmu stále roste. Najdete je pod zkratkou Low-ABV, holduje jim generace Z, mileniálové i boomeři. Jedná se o nealkoholické či nízkoalkoholické drinky. „Nejde jen o nealko pivo, březovou mízu Euforia od Jana Klimeše, která je chuťově velmi podobná suchému vínu a dá se párovat s jídlem,“ vysvětluje Vojtěch Václavík z Kro Kitchen.

Jeho kolega, který má na starosti bistro a bar v Karlíně, dodává, že se nesnaží vytvářet plagiáty už existujících koktejlů.

„Jde nám spíš o kombinaci zajímavých přísad a originální servírování. Pro tyhle účely si připravujeme vlastní limonády, destilujeme si bylinky a děláme třeba tepache, fermentovaný nápoj z kůry ananasu, který používáme do koktejlu, kterému říkáme Pineapple French 75,“ upřesňuje.

Můžete si tak dopřát stylový nápoj a uniknout následné bolesti hlavy. Svědčí o tom nejen rostoucí řada výrobců, kteří se zaměřují na nealko a Low-ABV produkty, ale třeba i fakt, že v USA nedávno otevřel The Bandbox, první kompletně nealkoholický koktejl bar.