Pestrý výběr aktuálních oceňovaných hraných i dokumentárních snímků evropských filmařů nabídne v Praze, Brně a Ostravě festival Dny evropského filmu (DEF). Jubilejní třicátý ročník láká na výrazné debuty i díla slavných režisérů z téměř tří desítek zemí.
Do kin se pouze na omezenou dobu vrací kultovní Základní instinkt režiséra Paula Verhoevena. Uveden bude po 30 letech od premiéry v nové digitálně restaurované 4K verzi necenzurovaného režisérského sestřihu.
Pět set let od úmrtí Raffaela Santiho (1483-1520) připomíná dokumentární snímek Raffael – mladý génius. Osobnost tohoto významného renesančního malíře nachází zejména v jeho působivých portrétech žen. Od matky, která umřela, když mu bylo pouhých osm let, přes obdivovatelky, jež ho doprovázely na cestě k úspěchu, až po milenku, která ho měla podle pověstí dovést k smrti.
Kultovní snímek s podtitulem „Rytmikál totalitního věku“ vypráví příběh mladého inženýra Mirka, který přichází na své nové působiště se zcela bizarním a nepochopitelným výstřelkem – že chce pilně a poctivě pracovat, což vzbudí nemalé pozdvižení.
Historický příběh Františka Vláčila se odehrává v drsných reáliích druhé poloviny 13. století. Zobrazuje svár mezi vnucenou příslušností k asketickému křižáckému řádu a touhou po svobodném životě. Fanatický rytíř Armin von Heide (Jan Kačer) pronásleduje svého přítele Ondřeje (Petr Čepek), potomka českého zemanského rodu, jenž uprchl a vrací se zpátky na rodnou tvrz.
Přenos opery Šampion Terence Blanchardaz Metropolitní opery. Blanchardovu druhou premiéru v Metropolitní opeře bude opět řídit její hudební ředitel Yannick Nézet-Séguin.
Edward Hopper patří k nejuznávanějším americkým umělcům z pohledu kritiků i široké veřejnosti. Kdo ale opravdu byl tento pravděpodobně nejinspirativnější americký umělec všech dob? Režisér Phil Grabsky přináší jedinečný pohled na Hopperovo dílo i osobní život.
24. 4 NIZKIZ (BY) / Klub 007 STRAHOV ♬
24. 4. Yo La Tengo (US) / MeetFactory, Praha ♬
24. 4. Ramkot (BE), Cloudsurfers (NL) / Rock Café ♬
24. 4. Eivind Aarset Quartet (NOR) / Jazz Dock ♬
25. 4. Lizz Wright (USA) / Jazz Dock ♬
25. 4. Alpha Wolf (AUS), King 810 (USA) + guests: ten56. (FR), Xile (NZ) / Rock Café ♬
25. 4. VOSTO5: KUPÉ VE VZLETU / Vzlet TALKSHOW
26. 4. Aline Frazão (Angola) / Jazz Dock ♬
26. 4. COLLEGIUM 1704 UVÁDÍ: TIBURTINA ENSEMBLE – HARMONIA CAELESTIS / Vzlet ♬
26 .4 BRAK (de), POLSOJA (pl), REK (cz) / Klub 007 STRAHOV ♬
26. 4. Marc Ribot – The Jazz-Bins (USA) / Palác Akropolis ♬
26. 4. My Baby (NL) / Kasárna Karlín, Praha ♬
26. 4. Tom Segura (US) / Divadlo Broadway, Praha STAND-UP
Herec, komik a spisovatel Tom Segura patří k největším jménům mezi stand-up komiky dneška. Na svém aktuálním globálním turné už stihl vyprodat mnohé ze dvou set zastávek. K slávě mu pomohla série speciálů na Netflixu Ball Hog (2020), Disgraceful (2018), Mostly Stories (2016) a Completely Normal (2014).
28. 4. Hanako (PL) / Underdogs‘ ♬
29. 4. Scott Kinsey Group (USA) / Jazz Dock ♬
29. 4. AVIANA (SWE) + special guests: InVisions (UK), Earth Caller (AUS), Dead Like Juliet (IT) / Rock Café ♬
Velkolepý majálesový průvod, obří studentské město, finále pohárových bitev středních a vysokých škol, volba Krále a Královny a více než 25 špičkových koncertů…
Hlavním tahákem největšího jazzového open air festivalu u nás je londýnská šestice Molotov Jukebox. Jedním z vrcholů festivalu bude premiéra hudebního projektu připraveného ke 100. výročí Českého rozhlasu, ve kterém se potkává legendární Rozhlasový Big Band Gustava Broma a muzikant a producent Aid Kid. Koncertní set sršící energií nabídne irský soulový zpěvák s nigerijskými kořeny Caleb Kunle, směs moderního funku, neo-soulu a indie jazzu slibuje další irský zástupce Max Zaska. Českou scénu také zastoupí mladé popové duo Blue Uandi, oscilující mezi R’n’B a experimentální elektronikou.
Ve středu 26. dubna otevírá galerie Atrium na Žižkově další ze série edukačních výstav zaměřených na aktuální společenská témata. Smyslem výstavy nazvané EARTH je upozornit na skutečnost, že naše společnost nevnímá význam a hodnotu přírodních zdrojů, ale pouze jejich průmyslově zpracovanou podobu. Instalace kombinuje přírodní materiály, produkty vytvořené z přírodních zdrojů a díla současných umělkyň a umělců.
The Chemistry Gallery uvádí samostatnou výstavu malíře Aleše Brázdila (*1983), absolventa ateliéru klasických malířských technik Zdeňka Berana na pražské AVU z roku 2009, představí jeho nejnovější práce za poslední dva roky.
Maloskalská galerie Josefa Jíry je komorní, ale svým charakterem zcela mimořádná. Byla otevřena v roce 1992 na Malé Skále, v historické budově Boučkova statku, který je jednou z výjimečných a nejlépe dochovaných památek původní pojizerské roubené architektury. S výjimkou nezbytné, citlivě provedené rekonstrukce v roce 1988, se bez podstatnějších úprav dochoval v podobě z roku 1813 a jeho starobylé zdi a krovy vytvářejí pro stálou expozici českého moderního výtvarného umění velmi osobitý rámec. Více na www.maloskalskagalerie.cz
První z cyklu srovnávacích výstav, které mají za cíl uvádět dílo světově proslulého rodáka z Příbrami do kontextu se současným uměním, také s jeho dobovými vrstevníky a zároveň otevírat nová témata spojená s jeho prací. Ivan Pinkava se po absolutoriu oboru fotografie na pražské FAMU v roce 1982 vydal na dráhu volného fotografa, jeho první knižní monografie Dynastie vyšla v roce 1994. Na svém kontě má desítky samostatných i společných výstav, jeho dílo je zastoupeno například ve sbírkách Národní galerie Praha, brněnské Fait Gallery nebo londýnském Victoria and Albert Museum.
Výstavní projekt módní návrhářky Petry Ptáčkové a výtvarníka Juliuse Reichela je humorně-kritickým pojednáním o pokřivené roli módních značek a jednání dnešní společnosti, která si skrze ně za nemalé částky kupuje svou totožnost a svědomí.
Sám Jan Vytiska jen těžce zařazuje svou tvorbu do určitého žánru. Přitahuje jej postmoderní magický realismus, ve kterém se prolíná reálná zkušenost s iluzivními prvky snu, mýtu a folkloru a s nádechem popkultury. Svou tvorbu v nadsázce přirovnává k tzv. turbofolku, hudebnímu žánru kombinujícímu balkánský folklor se syntetizátory, jenž v 80. letech rezonoval bývalou Jugoslávií.
Fotografka Alžběta Jungrová se proslavila jako dokumentaristka, v posledních letech se však zaměřila na volnou tvorbu a ztvárňování emocí skrze ženské objekty. K příležitosti svých 45. narozenin pořádá v prostoru staré prádelny Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze svou dosud největší výstavu mapující její tvorbu za uplynulou dekádu. Neotřelý prostor ozdobí fotografie vytištěné na rozličných materiálech, jako jsou textilie, sklo, kov a další.
Městské muzeum a galerie ve Svitavách představí výstavu tří významných českých výtvarníků, Aleše Lamra a jeho synů Hanuše a Jana. I když jsou všichni tři umělci spojeni rodinnými vazbami, jejich tvorba je velmi odlišná a unikátní. Více na www.muzeum.svitavy.cz
Dá se hodina občanské výchovy vyučovat rapem nebo přímo v galerii? Co kdyby studenti komentovali výstavy a zvali by na ně své učitele? Jak s dětmi mluvit o umělé inteligenci a jak ji kreativně začlenit do výuky? A proč chyba nemusí být špatně? To jsou jen některé z mnoha inspirativních otázek, na které nabízí odpověď Festival umění a kreativity ve vzdělávání.
Skandinávský dům pořádá v Brně unikátní festival BALT – Baltské literární týdny. Jedná se o první akci většího rozsahu zaměřenou na Pobaltí a zároveň o jednu z mála příležitostí seznámit se s kulturou baltských zemí u nás.
Diskusní večer k 110. výročí narození jedné z nenápadných, ale o to pozoruhodnějších postav poválečných československých dějin minulého století břevnovském arciopatu Anastázi Opaskovi a laické katolické organizaci Opus bonum, která v německém exilu moderovala otevřený, bezpředsudečný dialog stoupenců různého ideového zaměření o českých dějinách a kultuře.
Po dvouleté rekonstrukci se v pondělí 24. dubna 2023 otvírá Arcidiecézní muzeum Olomouc včetně románského paláce biskupa Zdíka. Na návštěvníky čekají velké novinky. Poprvé v novodobé historii budou zpřístupněna všechna čtyři ramena gotické křížové chodby se středověkými nástěnnými malbami.
Už jste měli smažené blaťácké zlato, nebo olomoucké syrečky? Tyto i další méně známé varianty smaženého sýra můžete v posledním dubnovém týdnu ochutnat ve Vinohradském Parlamentu.
Jak se promění okolí soutoku Berounky a Vltavy? V srpnu 2022 byla vyhlášena mezinárodní krajinářsko-urbanistická soutěž o návrh řešení tohoto území a nyní budeme znát jejího vítěze. Přijďte se podívat na vyhlášení výsledků soutěže a poslechnout si panelovou diskuzi, kde vás seznámíme s budoucí podobou území.
Můžete se těšit na celodenní program nabitý různými tanečními žánry, vystoupeními nejlepších českých i zahraničních tanečníků a skupin, taneční workshopy pro širokou veřejnost, trénink u baletní tyče, celorepublikový flashmob, večerní gala představení profesionálních tanečních souborů a mnoho dalšího. Vstupné na akci je pro všechny ZDARMA.
Přijďte se podívat, kde a jak pro vás vznikají vaše oblíbené pořady. Kromě příležitosti podívat se do netradičních prostor České televize, kde na vás čeká den plný her, soutěží, vystoupení, písniček nebo setkání s vašimi oblíbenými moderátory a herci.
Poslední dubnovou sobotu se v Praze opět představí top výběr vzácných historických osobních automobilů.
Pro ty, co si chtějí radši v klidu doma číst, tradičně nechybí tip na knihy, tentokrát jsou obě shodou okolností s tématem architektury. S knihou Krištofa Kintery, Sochy domů a dívka s holubicí, nahlédnete do nitra brutalistního světa — od prapůvodních plánů a rešerší přes náročnou výrobu těžkotonážních modelů až po finální jeřábové usazení v ekosystému malého parčíku. Unikátní knižní novinka TINY HOUSE je průvodcem krajinou minimalistického bydlení a představuje první ucelený přehled fenoménu tiny house na českém trhu.
ZDROJ: https://protisedi.cz/tipy-na-tyden-24-30-dubna/
Categories: Vinohradský Parlament