příprava drinku

Ve finále Monin Cupu zvítězil velmi snadný drink

 

Prague Cocktail Week

V rámci závěrečného eventu premiérového Prague Cocktail Weeku proběhlo ve smíchovském Gabriel Loci i finále soutěže, která cílí na mladé barmany a barmanky do sedmadvaceti let. Nejlépe zadání letošního Monin Cupu, v němž se míchaly drinky na téma Low is More, v očích poroty naplnil třiadvacetiletý Adam Bohuněk z pražského baru Bugsy’s. Vítězství mu vynesl koktejl nazvaný Trés Facile, což lze do češtiny přeložit jako Velmi snadný.

monin cup

Monin Cup

Monin Cup se koná co dva roky a vždy přichází s nějakým tématem. Pro letošní rok se tradiční francouzský výrobce sirupů, koncentrátů, pyré a dalších nejen koktejlových ingrediencí rozhodl poukázat na neustále sílící trend low ABV koktejlů. Úkolem barmanů a barmanek tak už v jednotlivých národních kolech bylo vymyslet drink na téma Low is More, jehož obsah alkoholu před naředěním nesměl překročit 8 %. Jeho receptura zároveň musela zahrnovat minimálně 10 ml vybraného z produktů značky Monin, tedy Le Sirop de Monin, Le Concentré de Monin, Pure by Monin, Le Fruit de Monin a La Liqueur de Monin, popřípadě i jejich kombinaci.

Výzva

V České republice našla low ABV výzva Moninu odezvu u třiadvaceti barmanů a barmanek ve věku od osmnácti do sedmadvaceti let. Na semifinálová klání, která proběhla ve druhé polovině dubna v pražském baru Crazy Daisy, respektive v brněnském Air Café, jich dorazilo osmnáct. Deset finalistů z nich vybrala porota, v níž usedla barmanka mělnického Brlohu a zároveň globální vítězka Monin Cupu 2022 Bára Kulhánková spolu s Honzou Zlámaným, brand managerem společnosti Zanzibar, jež je distributorem značky Monin v České republice, a zkušeným barmanem Václavem Abrahamem, který patří do evropského týmu společnosti Monin. Sítem semifinále prošli Adam Bohuněk (Bugsy’s Bar, Praha), Benjamin Boulton-Smith (The Artisan/Marriott, Praha), Martin Gregor (Bruxx, Praha), Tomáš Horn (Brloh, Mělník), Libor Hrzán (Cloud 9/Hilton, Praha), Dominika Renerová (Bonvivant’s CTC, Praha), Eliška Stránská (EscoBar, Brno), Nikol Talčíková (Destiny Bar, Třinec), Petr Vítek (AnonymouS Shirnk’s Office, Praha) a Simon Vuryk (L’Fleur, Praha).

Semifinále

Posun oproti semifinále / Ve finále, jež se 13. května stalo součástí závěrečného eventu premiérového Prague Cocktail Weeku, měli soutěžící stejné zadání i podmínky jako v předchozím kole. Za soutěžním barem opět dostali tři minuty na přípravu stanoviště a následně deset minut na namíchání čtyř porcí svého drinku a jeho prezentaci, plus ještě dvě minuty na úklid. Soutěžit mohli se stejným Low is More drinkem jako v semifinále, zároveň ale dostali možnost ho i lehce upravit nebo vymyslet koktejl úplně nový.

„Pouze tři finalisté před nás předstoupili s identickým drinkem jako v semifinále, víc bylo těch, kteří se rozhodli pro nový koktejl nebo úpravu toho původního na základě komentářů semifinálové poroty. Naše rady či náměty k zamyšlení si vzala k srdci například Eliška Stránská, u níž jsme měli výhrady ohledně přílišné sladkosti její mandarinkové sody, nebo třeba Ben Boulton-Smith, který ve své receptuře zaměnil zázvorový sirup Monin za novinku v podobě zázvorového koncentrátu,“ uvádí pár příkladů Honza Zlámaný.

kluk dělá koktejly

 

Milovnice jara a Rhuhirrim

Porota, v níž tentokrát po boku Honzy Zlámaného usedl zkušený barman Tomáš Kubíček spolu s bar managerem bratislavského baru Mirror Peterem Marcinou, se zaměřila jak na samotný drink. Jeho chuť, balanc, aroma, vzhled a naplnění soutěžního tématu, tak na čistotu práce a barmanské, komunikační i prezentační dovednosti finalistů. Vysoké bodové hodnocení si od ní vysloužila Eliška Stránská se svým koktejlem Spring Lower, jež v konečném součtu obsadila třetí místo, stejně jako Tomáš Horn, jemuž jeho drink Rhuhirrim vynesl druhou příčku. „Eliška nás zaujala jak velmi příjemnou prezentací a profesionální prací za barem, tak svým drinkem zajímavě kombinujícím chuť třešní a mandarinek. Navíc to byla její úplně první soutěž, takže klobouk dolů! Tomáš pak skvěle vystihl hodnoty firmy Monin, jako jsou udržitelnost a komunita. Ke každému z těchto pilířů pak napároval jednu ingredienci,“ chválí dva z nejlepších soutěžících Honza Zlámaný.

Snadný složením i prezentací

Vítězem českého národního kola Monin Cupu 2024 se stal Adam Bohuněk. Porotě namíchal koktejl Trés Facile, což v překladu znamená Velmi snadný. Použil na něj pouhé tři ingredience, a to 30 ml jahodového likéru Monin, 22,5 ml domácího limetového cordialu, k jehož ingrediencím patřilo i Pure by Monin Red Fruit, a 80 ml Copenhagen Sparkling Tea Blå, v němž se snoubí bílý čaj s čajem jasmínovým a příjemné taniny mu dodává Darjeeling First Flush. Podmínku nízkého alkoholu Adam naplnil s přehledem, Trés Facile měl pouhých 5 % ABV.

„Mým cílem bylo vytvořit easy sezonní low ABV drink, který nebude nijak extrémně náročný na přípravu. Postavil jsem ho na třech ingrediencích, z nichž každá byla provázaná na jednoho ze tří mužů ve vedení firmy Monin,“ objasňuje. „Na tuhle soutěž budu vzpomínat moc rád. Byla skvěle zorganizovaná a já si své vystoupení maximálně užil. Cítil jsem se během něj velmi přirozeně, což se mi stalo snad úplně poprvé,“ dodává.

Příště v mezinárodní konkurenci

A čím přesně Adam zaujal porotu? Drinkem i prezentací. „Adamův koktejl už v semifinále patřil k nejlepším. Pojal ho velmi jednoduše, i co se servisu týče. Zvolil pro něj pěknou whiskovku, blok ledu a závěrečný zástřik parfémem. Výsledek byl super. Posun oproti semifinále byl ale v prezentaci. Adam skvěle pracoval s publikem i s námi jako porotci. Pozval nás i Erica Boutona, jenž ve společnosti Monin zastává pozici obchodního ředitele pro střední Evropu. Na finále byl jako host, na podium, připil si s námi panáčkem fernetu a k ochutnání nám nabídl po sklence svého šumivého čaje. Perfektně nás tak vtáhl do děje a svou prezentaci proměnil v příjemnou show,“ přibližuje soutěžní dění Honza Zlámaný.

vyhlášení výsledků Monin cupu

Tři nejlepší účastníci finále Monin Cupu obdrželi od organizátorů poháry a Monin roll bag s barmanským vybavením. Zatímco k druhému místu patřila finanční odměna ve výši 5000 Kč a ke třetímu o dva tisíce méně.  Adam si z finálového klání odnesl symbolický boarding pass do Francie, kam v prosinci vyrazí na mezinárodní finále. „Ještě mu na cestu do Bourges přibalíme pár nových outfitů, ať nás má v čem reprezentovat, a také nějaké to kapesné,“ dodává Honza Zlámaný. „Počítám s tím, že si společně párkrát sedneme a já se pokusím Adama na mezinárodní klání co nejlépe připravit. Je velmi charismatický a na svůj věk už velmi zkušený barman, a tak věřím že má šanci v něm uspět,“ uzavírá.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.