Eliška Hromková šéfkuchařka

V Česku jsem musela dokazovat, že nejsem křehká holčička, říká nová šéfkuchařka Alcronu Hromková

Během studií se rozhodla pověsit možnou kariéru architekty na hřebík a začala vařit. A po michelinských zkušenostech začala šéfovat Alcronu.

Vznešené secesní prostory restaurace Alcron, umístěné ve stejnojmenném hotelu, už od třicátých let minulého století lákaly na vytříbené gastronomické zážitky.

Po převratu zdejší kuchyni šéfovali například Pavel Býček, Jakub Černý, Jiří Štift, Lukáš Hlaváček nebo Roman Paulus. Který Alcronu v roce 2012 vyvařil michelinskou hvězdu. V uplynulých dvou letech se proměnily prostory hotelu, v němž se restaurace nachází, a jeho vedení usoudilo, že je na čase osvěžit i ji. Nelehkým úkolem byla pověřena ambiciózní Eliška Hromková, pod jejíž taktovkou na zdejším menu poprvé v historii vynikají především bezmasé chody.

Eliška Hromková přitom do gastronomie původně vůbec nemířila. Pochází totiž z technicky zaměřené rodiny, vystudovala tak střední stavební školu, po které naskočila na ČVUT na obor architektura a stavitelství. Jenže po dvou letech zjistila, že se jako architektka nevidí. Rozhodla se tak, že se začne profesně věnovat něčemu, co pro ni bylo mnoho let důležitým koníčkem.

„Sice jsem měla nalajnovanou celou architektonickou kariéru včetně toho, do jakého ateliéru půjdu, ale pak nastal zásadní zvrat a já potřebovala vymyslet, jakým směrem se vydám. Vaření jsem se věnovala dlouhodobě, už v dětství jsem měla blízko k čerstvým surovinám, jelikož pocházím z vesnice. A v kuchyni jsem pomáhala babičce, která byla úžasná kuchařka,“ vypráví Hromková.

A i když měla zkušenosti i s vařením většího formátu, jelikož občas dělala cateringy nebo večeře pro přátele, chtěla se k nové kariérní dráze postavit zodpovědně a hlavně tak, aby nabyla potřebné dovednosti a znalosti.

Začala tak dálkově studovat učňovský obor kuchař-číšník na Hotelové škole v Braníku a k tomu si naordinovala ještě obor podnikání na vysoké škole. V jednom období svého života tak zároveň studovala dvě školy a nabírala i praktické zkušenosti v restauracích.

interiér restaurace Alcron

„Věděla jsem, že kdybych si v budoucnu chtěla otevřít vlastní podnik, budu potřebovat ekonomické vzdělání. Učňák byl pro mě také hodně důležitý, vnímala jsem ho jako takový zkušební provoz. Kdybych si ho nezažila, vždycky bych už měla profesní mezeru, kterou bych nebyla schopná dohnat. Zároveň jsem to vnímala tak, že alespoň budu vědět, co mám očekávat od absolventů, s nimiž budu později pracovat v kuchyni. Co jim škola reálně může dát,“ vysvětluje šéfkuchařka.

Po dostudování vyrazila Hromková do zahraničí, kde působila nejprve v michelinské restauraci Ratsstube.

V malém německém lázeňském městě nedaleko hranic s Nizozemskem. Zpětně reflektuje, že pro ni šlo o první zkušenost s nefalšovaným finedinigovým provozem, kde se díky nekompromisnímu přístupu šéfkuchaře Daniela Georgieva dostala do kontaktu se surovinami prvotřídní kvality. „Byla to ostrá kuchyně, kde často docházelo k ostrým výměnám názorů. Byla to ale skvělá zkušenost.“

Následovalo období strávené v Dánsku. Zde působila nejprve v restauraci Meille, která se pod vedením britského šéfkuchaře Andrewa Clatworthyho specializovala na tradiční dánské jídlo. Obložené chlebíčky v moderním hávu, degustační večeře a hojně především na nakládání a fermentaci. Téměř rok pak Hromková strávila také v michelinské restauraci Kiin Kiin. Kterou vedla šéfkuchařka Dak Wichangoen, známá pro svůj neuvěřitelný zápal a energii.

ZDROJ: https://cc.cz/v-cesku-jsem-musela-dokazovat-ze-nejsem-krehka-holcicka-rika-nova-sefkucharka-alcronu-hromkova/